*
Closing Date Wednesday May 11 2016**************************************************************************************************************
Closing Date Wednesday May 11 2016**************************************************************************************************************
Closing Date Wednesday May 11 2016**************************************************************************************************************
Closing Date Wednesday May 11 2016**************************************************
Entries are closed for ConformationDay of Trial entries are permitted subject to conditions. Outdoor shows and trials: Nunn Creek Park 1465 16 Avenue, Campbell River, BC V9W 4J3Conformation Judges: Mrs Judith Byrne (NB), Mr William Byrne (NB), Mrs Denise Cornelssen (AB), Mr David Denis (BC), Mrs Kim Hamel (BC), Mrs Marion Postgate (BC)Baby, Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge:Junior Handling Judge:  Mr Douglas Savory (BC)K-9 Olympics Saturday afternoon/eveningDay of Trial entries permitted subject to availability. Obedience Judge (1 Trial on Saturday): Mrs Marion Postgate (BC)Rally Judges (1 Trial on Saturday and 2 on Sunday): Mrs Marion Postgate (BC)Mr David Denis (BC). Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClub Website: Click Here***********************************************************Entries have closed for these specialties. Outdoor Show Nunn Creek Park 1465 16th Avenue, Campbell River BC V9W 4J3Saturday July 30 Regional Judge: Mrs Denise Cornelssen (AB)Sunday July 31 National Judge: Mrs Maria Del Rocio (Brazil)Sunday Sweepstakes Judge: Mr Douglas Savory (BC)Junior Handling Judge: Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClub website: Click HereClosing Date Midnight Wednesday July 20 2016Outdoor shows a***********************************************************Entries have closed for these shows.Outdoors: Comox Valley Exhibition Grounds (Rotary Bowl)4839 Headquarters Road, Courtenay BC V9J 1P2Conformation Judges: Mrs Maria Del Rocio Nadal (Brazil)Mrs Tempest Deptuch (BC), Mr Murray Eason (AB), Mr Robert Rowbotham (ON), Mr John Rowton (OR)Sweepstakes Judge: Ms Del Beaulac (BC)Junior Handling Judge: Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClub Website (RV Parking): Click Here*******************************************************************Entries have closed for these events. Judges: Ann Ingram (Ireland) Mr Joe Lobb and Mrs Janet Lobb (ON), Mrs Patricia Cummins (BC), Junior Handling: Ms Emily Dorma (BC), Ms Chelsea Birmingham (BC)Sweepstakes: Mrs Michelle Yeadon (BC), Mrs Maxine Moinier (BC)Mrs Laurie Savoie (BC)Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Judging ScheduleClub Website (RV Parking and Grooming Space): Click Here******************************************************************Entries Close have closed for this event.Saanichton Fairgrounds, Regular and Non Regular Classes: Ms Ann Ingram (Ireland)Sweepstakes Judge: Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClub Website: Click Here
Entries are closed for ConformationDay of Trial entries are permitted subject to conditions. Outdoor shows and trials: Nunn Creek Park 1465 16 Avenue, Campbell River, BC V9W 4J3Conformation Judges: Mrs Judith Byrne (NB), Mr William Byrne (NB), Mrs Denise Cornelssen (AB), Mr David Denis (BC), Mrs Kim Hamel (BC), Mrs Marion Postgate (BC)Baby, Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge:Junior Handling Judge:  Mr Douglas Savory (BC)K-9 Olympics Saturday afternoon/eveningDay of Trial entries permitted subject to availability. Obedience Judge (1 Trial on Saturday): Mrs Marion Postgate (BC)Rally Judges (1 Trial on Saturday and 2 on Sunday): Mrs Marion Postgate (BC)Mr David Denis (BC). Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClub Website: Click Here***********************************************************Entries have closed for these specialties. Outdoor Show Nunn Creek Park 1465 16th Avenue, Campbell River BC V9W 4J3Saturday July 30 Regional Judge: Mrs Denise Cornelssen (AB)Sunday July 31 National Judge: Mrs Maria Del Rocio (Brazil)Sunday Sweepstakes Judge: Mr Douglas Savory (BC)Junior Handling Judge: Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClub website: Click HereClosing Date Midnight Wednesday July 20 2016Outdoor shows a***********************************************************Entries have closed for these shows.Outdoors: Comox Valley Exhibition Grounds (Rotary Bowl)4839 Headquarters Road, Courtenay BC V9J 1P2Conformation Judges: Mrs Maria Del Rocio Nadal (Brazil)Mrs Tempest Deptuch (BC), Mr Murray Eason (AB), Mr Robert Rowbotham (ON), Mr John Rowton (OR)Sweepstakes Judge: Ms Del Beaulac (BC)Junior Handling Judge: Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClub Website (RV Parking): Click Here*******************************************************************Entries have closed for these events. Judges: Ann Ingram (Ireland) Mr Joe Lobb and Mrs Janet Lobb (ON), Mrs Patricia Cummins (BC), Junior Handling: Ms Emily Dorma (BC), Ms Chelsea Birmingham (BC)Sweepstakes: Mrs Michelle Yeadon (BC), Mrs Maxine Moinier (BC)Mrs Laurie Savoie (BC)Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Judging ScheduleClub Website (RV Parking and Grooming Space): Click Here******************************************************************Entries Close have closed for this event.Saanichton Fairgrounds, Regular and Non Regular Classes: Ms Ann Ingram (Ireland)Sweepstakes Judge: Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClub Website: Click Here



Entries are closed for Conformation
Day of Trial entries are permitted subject to conditions.
Outdoor shows and trials: Nunn Creek Park 1465 16 Avenue, Campbell River, BC V9W 4J3

Conformation Judges: Mrs Judith Byrne (NB),
Mr William Byrne (NB), Mrs Denise Cornelssen (AB),
Mr David Denis (BC), Mrs Kim Hamel (BC),
Mrs Marion Postgate (BC)
Baby, Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge:
Junior Handling Judge:  Mr Douglas Savory (BC)
K-9 Olympics Saturday afternoon/evening
Day of Trial entries permitted subject to availability.
Obedience Judge (1 Trial on Saturday): Mrs Marion Postgate (BC)
Rally Judges (1 Trial on Saturday and 2 on Sunday): Mrs Marion Postgate (BC)
Mr David Denis (BC).
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Club Website: Click Here
***********************************************************

Entries have closed for these specialties.

Outdoor Show Nunn Creek Park 1465 16th Avenue, Campbell River BC V9W 4J3
Saturday July 30 Regional Judge: Mrs Denise Cornelssen (AB)
Sunday July 31 National Judge: Mrs Maria Del Rocio (Brazil)
Sunday Sweepstakes Judge: Mr Douglas Savory (BC)
Junior Handling Judge:
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Club website: Click Here

Closing Date Midnight Wednesday July 20 2016Outdoor shows a
***********************************************************


Entries have closed for these shows.
Outdoors: Comox Valley Exhibition Grounds (Rotary Bowl)
4839 Headquarters Road, Courtenay BC V9J 1P2
Conformation Judges: Mrs Maria Del Rocio Nadal (Brazil)
Mrs Tempest Deptuch (BC), Mr Murray Eason (AB),
Mr Robert Rowbotham (ON), Mr John Rowton (OR)
Sweepstakes Judge: Ms Del Beaulac (BC)
Junior Handling Judge:
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Club Website (RV Parking): Click Here

**********************************************************
*********

Entries have closed for these events.
Judges: Ann Ingram (Ireland)
Mr Joe Lobb and Mrs Janet Lobb (ON),
Mrs Patricia Cummins (BC),
Junior Handling: Ms Emily Dorma (BC), Ms Chelsea Birmingham (BC)
Sweepstakes: Mrs Michelle Yeadon (BC), Mrs Maxine Moinier (BC)
Mrs Laurie Savoie (BC)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Judging Schedule
Club Website (RV Parking and Grooming Space): Click Here

******************************************************************

Entries Close have closed for this event.
Saanichton Fairgrounds,
Regular and Non Regular Classes: Ms Ann Ingram (Ireland)
Sweepstakes Judge:
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Club Website: Click Here


Closing Date Wednesday May 11 2016**************************************************************************************************************
Entries have closed for this event.
Heartland Ranch,  Kelowna BC
Judges: Mr Garry Allen (BC), Mrs Dianne Ivey (BC), Ms Virginia Lyne (BC),
Mr Wayne Thompson (BC), Dr Roberta Parish (BC)
Juvenile Sweepstakes Judge: Mrs Barbara Turpin (BC)
Junior Handling:Ms Cheryl Ellis (BC), Ms Amanda Williams (BC)
Canine Good Neighbour Testing: Page 7 of Premium List.
All Breed Sanction Match hosted by the Canadian Finnish Spitz Club May 20
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Heartland Ranch: Click HereTo book dry camping:  Joanne Little 778-214-2451 joannelittle@hotmail.caZone 12 BC Interior and Yukon Junior Finals May 22
******************************************************

Entries have closed for this eventHeartland Ranch,   Kelowna BCJuvenile and Veteran Sweepstakes Judge: Ms Susan QuesnelJunior Handling Judge: Ms Susan QuesnelPremium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule:Click HereHeartland Ranch: Click HereTo book dry camping:  Joanne Little 778-214-2451 joannelittle@hotmail.ca***********************************************Entries have closed for this event.Heartland Ranch, Kelowna BCJuvenile and Veteran Sweepstakes Judge: Ms Robyn Hershberg (BC)Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule:Click HereHeartland Ranch: Click HereTo book dry camping; Joanne Little 778-214-2451 joannelittle@hotmail.com*******************************************************************************************************Closing Date Midnight Wednesday May 4 201Entries have closed for this eventHeartland Ranch, Kelowna BCJudge: Ms Virginia Lyne (BC)Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge:Ms Kimberly Skiba (BC)Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereHeartland Ranch: Click HereTo book Dry Camping,  Joanne Little  778-214-2451  joannelittle@hotmail.com*******************************************************************Entries have closed for this eventHeartland Ranch, Kelowna BCJudge: Mrs Dianne Ivey (BC)Juvenile and Sweepstakes: Ms Donel Bryck (AB)Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereHeartland Ranch: Click HereTo book dry Camping, Joanne Little 778-214-2451 joannelittle@hotmail.com**********************************************************************Closing Date Wednesday May 11, 2016Entries have closed for this event.Outdoors, Saanichton Fairgrounds, Saanich BCConformation Judges: Elaine Knox (Australia)Lee Anne Bateman (AB), Richard Fehler (SK)Margaret Jones (BC)Baby, Juvenile, Veterans Sweepstakes Judges: Del Baulac (BC), Claudie Warren (BC)Junior Handling Judge: Janet Lynch (BC)Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClick here for Club Website************************************************************Closing Date WClosing Date Wednesday May 11, 2016Entries have closed for this eventOutdoors, Saanichton Fairgrounds, Saanich BCGroup Specialty Judge: Margaret Jones (BC)Premium List: Click HereOn Line Entry: Click hereJudging Schedule: Click Here**************************************************************Closing Date Wednesday May 11 2016Pre-Entry have closed for this event.Day of Trial entries are permitted  (subject to restrictions).Four Rally TrialsFour Obedience TrialsIndoors: RCMP Building, Saanichton Fairgrounds, Saanich BCTrial Judges: Gail Carroll (MB), Karen R Graham Banman (SK)Brace and Veterans Judge: Victoria M Gains (BC)Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click HereClub Website: Click Here************************************************************Closing Date Wednesday May 18 2016Pre Entries have closed for these events. Day of trial entries are available subject to conditions. An update on this site will be made within the next week as to availability.Four Rally TrialsFour Obedience TrialsIndoors: Richmond Curling Rink, Richmond BCTrial Judges: William H Blair (BC),Pearl Fabbro (BC), D Bruce Fraser (BC)Carolyn S Wray (OR)Premium List: Click HereOn Line Entry: Click HereJudging Schedule: Click Here**************************************************Entries have closed for this eventComox Valley Kennel Club presentsFour All Breed Championship Shows, plus a Limited Breed Show for Toy dogs in Group 5.Outdoors: Pacific Playground Resort, Black Creek BCJudges: Michael Gelinas (ON), Sandy Gelinas (ON)Peter Machen (BC), Wendy Maisey (AB)Francis Smith Moffat (Argentina)Sweepstakes Judge: Douglas Savory (BC)Junior Handling Judge: Cindy Savory (BC)Premium List: Click HereOn Line Entries: Click HereJudging Schedule: Click Here



Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park, Chilliwack, B.C.
Conformation Judges: Mr Edgar Bajona (BC);
Mrs Carol J Graham (AB); Mrs Darle M Heck (AB);
Mr Warren D Hudson (WA); Mr Steven Kass (WA);
Mrs Kim Ramey-Leblanc (ON); Mr William R Russell (WA);
Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand); Dr Wanda Spediacci (OR)
Mr Ben Wasylyshen (MB); Mrs Starr White (ON)
Junior CKC Number Application form: Click Here
All junior entrants, except PeeWees,  must have a
CKC Junior Number prior to entering a junior event.

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
Dedicated Electrical Power Order form: Click Here

**************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park  Chilliwack BC
Group Specialty Judge: Mr William R Russell (WA)
Puppy and Veterans Sweepstakes Judge: Mrs Dianne Kass (WA)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
**********************************


Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park  Chilliwack BC
Group Specialty Judge: Mrs. Darle Heck (AB)
Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge: Mrs. Mary Lynn Machado (BC)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
*********************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack  BC
Group Specialty Judge: Mrs Carol Graham (AB)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule; Click Here
All Junior entrants, except Peewees,
must have a Junior
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
********************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016

NATIONAL SPECIALTY
Heritage Park   Chilliwack BC
Regular Classes: Mrs Kim Ramey-Leblanc (ON)
Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge: Mrs Monika Pinsker (BC)
Junior Handling Judge: Mrs Kim Ramey-Leblanc (ON)
All Junior entrants, except Peewees,
must have a CKC Junior Number,
prior to entering a junior event.
Premium List: Click Here
On Line Entry:Click Here
Judging Schedule:
Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
****************************************************


Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
Regular Classes: Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand)
Juvenile and Veteran Sweepstakes
: Mr Douglas Savory (BC)
Junior Handling Judge: Mr Douglas Savory (BC)
All Junior entrants, except Peewees,
must have a CKC Junior Number
prior to entering a junior event.
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule:
Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
**************************************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
Two conformation Specialties, Two Obedience Trials, Two Rally Trials
April 8 Regional Conformation Judge: Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand)
April 9 National Conformation Breeder Judge: Mrs Kim Ramey-Leblanc (ON)
April 8 Sweepstakes Regional Breeder Judge: Mrs Cindy Foggitt (BC)
 April 9 Sweepstakes National Breeder Judge: Mrs Kris Brown (ON)

April 8 Obedience and Rally Judge (each trial): Mr William (Bill) Blair (BC)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule; Click Here

Grooming Spaces and RV Space: Click Here

"Will the Real Siberian Stand Up"
Judges/Fanciers Breed Seminar:
Click Here to register

*********************************************************************


Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
April 10 Conformation Judge: Dr Wanda Spediacci (OR)
April 10 Sweepstakes Judge: Mr Kenneth Allen (BC)

April 8 Obedience Judge: Mr William (Bill) Blair (BC)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here

Grooming Spaces and RV Space: Click Here

"Will the Real Siberian Stand Up"
Judges/Fanciers Breed Seminar:
Click Here to register

****************************************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
April 9 Breeder Judge: Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand)
April 9 Sweepstakes Judge: Mrs Janine Starink (BC)

April 8 Rally and Obedience Judge: Mr William (Bill) Blair (BC)

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
Judging Schedule
: Click Here
**************************************************************


Entries have closed for these events

Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
April 10  Judge: Dr Wanda Spediacci
April 9 Sweepstakes Judge: Mrs Mary Jane Werleman (BC)

April 8 Rally and Obedience Judge: Mr William (Bill) Blair (BC)

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
Judging Schedule
: Click Here
***************************************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
April 9 Breeder Judge: Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand)
April 9 Sweepstakes Judge: Mrs Nancy Ingalis (OR)

April 8 Rally and Obedience Judge: Mr William (Bill) Blair (BC)

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
Judging Schedule: Click Here
***********************************************************

Entries have closed for these eve
Entries have closed for these Events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
April 8  Judge: Mrs Kim Ramey-Leblanc (ON)

April 8 Rally Judge: Mr William (Bill) Blair (BC)

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
Judging Schedule; Click Here

*****************************************************************

Entries have closed for these events.
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
 Breeder Judge: Mr Robert Verhulst (BC)

 Sweepstakes Breeder Judge: Mrs Cindy Crawford (WA)

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
Judging Schedule: Click Here
********************************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
Judge: Mr William (Bill) Blair (BC)

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
Judging Schedule:
Click Here
**************************************************************

Entries have closed for these events
C
losing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
For All Terriers in Group 4
Judge: Mr William (Bill) Blair (BC)

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
Judging Schedule
: Click Here
******************************************************

Entries have closed for these Events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack BC
April 9 Breeder Judge: Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand)
April 9 Sweepstakes Judge: Mrs Judy Tulloch (BC)
April 9 Junior Handling Judge: Ms Michelle Beaton (BC)
April 8 Obedience Judge: Mr William (Bill) Blair (BC)

Premium List:Click Here
On Line Entry: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here
Judging Schedule
: Click Here
************************************************************************


Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack  BC
National Breed Judge: Mrs Carol Graham (AB)
Sweepstakes Judge: Mrs Barb Wolosiuk (AB)
Junior Handling Judge: Mrs Barb Wolosiuk (AB)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
All Junior entrants, except Peewees,
must have a CKC Junior Number
prior to entering a junior event.

Grooming Spaces and RV Space: Click Here

************************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack  BC
 Breed Judge: Mr Edgar Bajona (BC)
Sweepstakes Judge: Mr Ken Wolosiuk (AB)
Junior Handling Judge: Mr Ken Wolosiuk (AB)
Premium List:Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
All Junior entrants, except Peewees,
must have a CKC Junior Number
prior to entering a junior event.

Grooming Spaces and RV Space: Click Here
**************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack  BC
Breeder Judge: Ms Ann Hennigan (BC)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule; Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here

************************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack  BC
Judge: Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand)
Juvenile and Veteran Sweepstakes
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here

*******************************************************

Entries have closed for these events
Closing Date Midnight Wednesday March 16 2016
Heritage Park Chilliwack  BC
Breed Judge: Mr Ekarat Sangkunakup (Thailand)
Juvenile Sweepstakes Judge:Mrs Lorraine Hayes (BC)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Grooming Spaces and RV Space: Click Here



Judging Schedule: Click Here
Complete Friday Results: Click Here
Complete Saturday Results: Click Here
Complete Sunday Results: Click Here
Sweepstakes:
Junior Handling:

*****************************************************

Cloverdale Fairgrounds, Surrey, B.C.
Sat March 19 2016 Obedience Results for Trial 1 Click Here
Sat March 19 2016 Obedience Results for Trial
2 Click Here
Sun March 20 2016 Obedience Results for Trial 3 Click Here

Sun March 20 2016 Obedience Results for Trial 4 Click Here

Sat March 19 2016 Rally Results for Trial 1 Click Here
Sat March 19 2016 Rally Results for Trial 2 Click Here

Sun March 20 2016 Rally Results for Trial 3 Click Here

Sun March 20 2016 Rally Results for Trial 4 Click Here


************************************************



ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage Park, Chilliwack, B.C.
Conformation Judges: Mrs Karen Chant (AB);
Mrs Gloria Geringer (LA); Mrs Diane Ivey (BC);
Mr Eric Ringle (FL); Mr David Swartwood (ON);
Mr William Usherwood (IL); Mrs Sheila Verhulst (BC);
Mrs Lois Wilson (South Africa)
Veteran Sweepstakes Judges: Mrs Sandra Horton (BC)
Juvenile Sweepstakes Judges: Mrs Sandra Horton (BC), Mrs Suzanne Staines (BC) 
Junior Handling Judges: Mrs Gloria Geringer (LA);
Mr Eric Ringle (IL); Mr David Swartwood (ON)
Junior CKC Number Application form: Click Here
All junior entrants, except PeeWees,
must have a CKC Junior Number
prior to entering a junior event.

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Host Hotel: Coast Hotel
Phone 604-792-5552. Reservation code CCK-GFC3806
$99.Cdn Comfort Two Double Beds or 1 King Bed
 $109.Cdn Superior King Room Bed
Reserved Grooming Space:
RV Parking: Click Here
Power Reservation form: Click Here

************************************************

ENTRIES HAVE CLOSED
DAY OF TRIAL ENTRIES PERMITTED SUBJECT TO CONDITIONS.
Heritage Park, Chilliwack, B.C.
Obedience and Rally Judges: Mrs Karen Brearley (BC);
Mrs Marie J Cloutier (QC);
Junior Obedience Judges: Ms Gabriela Krizkova (BC);

Mrs Karen Brearley (BC);  Mrs Marie J Cloutier (QC);

Junior CKC Number Application form: Click Here
All junior entrants, except PeeWees, 
must have a CKC Junior Number
prior to entering a junior event.

Junior Obedience Entry form: Click Here
Premium List: Click here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Host Hotel:
  Coast Hotel
Phone 604-792-5552. Reservation code CCK-GFC3806
$99.Cdn Comfort Two Double Beds or 1 King Bed
 $109.Cdn Superior King Room Bed

*****************************************


ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage Park, Chilliwack BC
Specialty Judge: Mrs Lois Wilson (South Africa)
Junior Handling Judge: Mrs Kristina Krieck (BC)
All Junior Handling entrants, except Peewees,
must have a CKC Junior Number,
prior to entering a Junior Event.
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
Host Hotel: Coast Hotel
Phone 604-792-5552. Reservation Code CCK-GFC3806
$99. Cdn Comfort Two Double Beds or 1 King Bed
$109. Cdn Superior King Bed Room
RV Parking: Click Here

***************************************

ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage Park, Chilliwack BC
Regional Conformation Judge: Mrs Lois Wilson (South Africa)
National Conformation Judge: Mrs Gloria Geringer (LA)
Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge: Mrs Kimberly Skiba (BC)
 Obedience Judge: Mrs Karen Brearley (BC)
Junior Judges: Ms Suzanne Goodchild (Aust), Mrs Margaret Zacher (AB)
All Junior Entrants, except Peewees,
must have a CKC Junior Number
prior to entering the event.

Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
RV Parking: Click Here
Host Hotel: Click Here
Phone: 604-792-5552  Reservation Code: GFC 3766
$99. Cdn Comfort Two Double Beds or 1 King Bed
$109. Cdn Superior King Room

********************************************

ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage Park, Chilliwack BC
Regional Judge: Mrs Lois Wilson (South Africa)
Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge: Mrs Kim Hamel
Premium List:Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
RV Parking: Click Here
Coast Hotel
Phone Reservation: 604-792-5552 Group Code: CCK-GFC3806
$99. Cdn Comfort Two Double Beds  Room or 1 King Bed
$109. Cdn Superior King Room

*************************************

ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage Park, Chilliwack BC
National Judge: Mrs Gloria Geringer (LA)
Regional Judge: Mrs Lois Wilson (South Africa)
Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge: Mr Kenneth Allen (BC)
Junior Handling Judge: Mrs Brenda Foster (BC)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
All Junior entrants, except PeeWees,
must have a  CKC Junior Number,
prior to entering a Junior Event.
Judging Schedule: Click Here
RV Parking: Click Here
Host  Coast Hotel
Phone Reservation 604-792-5552  Group Code: CCK GFC3806
$99. Cdn Comfort Two Double Beds Room or 1 King Bed
$109. Cdn Superior King Room

*****************************************

ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage Park, Chilliwack BC
Judge: Mr William Usherwood (IL)
Juvenile and Veteran Sweepstakes Judge: Mrs Anne McIntyre (ON)
Premium List:Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
RV Parking: Click Here
Host  Coast Hotel
Phone Reservation 604-792-5552  Group Code CCK GFC3806
$99 Cdn Comfort Two Double Beds or 1 King Bed
$109. Cdn Superior King Room

**************************************

Closing Date Midnight Wednesday March 9 2016Heritage Park, Chilliwack BC
ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage Park, Chilliwack BC
Regular Classes: Mrs Lois Wilson (South Africa)
Juvenile and Veteran Sweepstakes: Ms Liz Coventry
Junior Handling: Mrs Courtney Penner (BC)
All Junior Entrants, except PeeWees,
must have a CKC Junior Number, prior to entering.
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
RV Parking: Click Here
Host  Coast Hotel
Phone Reservation 604-792-5552 Group Code CCK GFC 3806
$99. Cdn Comfort Double Two Beds Room or Comfort King Bed
$109 Cdn Superior King Room

******************************************

ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage Park, Chilliwack BC
Regular Class Judge: Mrs Gloria Geringer (LA)
Juvenile Sweepstakes Judge: Mr Kenneth Allen (BC)
Junior Handling Judge: Mrs Teresa Whitehead (BC)
All Junior Entrants, except Peewees,
must have a CKC Junior Number prior to entering.
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Judging Schedule: Click Here
RV Parking: Click Here
Host   Coast Hotel
Phone Reservation  604-792-5552 Group Code CCK GFC3806
$99. Cdn Comfort Double Two Bed Room or Comfort King Room
$109 Cdn Superior King Room

*************************************

ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage Park, Chilliwack BC
Regular Class Judge: Mrs Gloria Geringer (LA)
Premium List: Click here
On Line: Click Here
Combined Pug Judging Schedule: Click Here
RV Parking: Click Here
Host Coast Hotel
Phone Reservation 604-792-5552  Group Code CCK GFC 3806
$99. Cdn Comfort Double Two Bed Room or Comfort King Room
$109 Cdn Superior King Room

*************************************

ENTRIES HAVE CLOSED
Heritage park, Chilliwack BC
Regular Class Judge: Mr William Usherwood (IL)
Premium List: Click Here
On Line Entry: Click Here
Combined Pug Judging Schedule: Click Here
RV Parking: Click Here
Host  Coast Hotel
Phone Reservation604-792-5552 Group Code CCK GFC3806
$99. Cdn Comfort Double Two Bed Room or Comfort King Room
#109. Cdn Superior King Room
**********************************
canuck_dog_fvdf_300x400_ad_2015_copy
Complete Results Fri Oct 9 2015 Conformation: Click Here
Complete Results Fri Oct 9 2015 Veteran Sweepstakes: Click Here
Complete Results Sat Oct 10 2015 Conformation: Click Here
Complete Results Sat Oct 10 2015 Junior Handling: Click Here
Complete Results Sat Oct 10 2015 Obedience Trial: Click Here
Complete Results Sun Oct 11 2015 Conformation: Click Here

Complete Results Sun Oct 11 2015 Juvenile Sweepstakes: Click Here
Complete Results Sun Oct 11 2015 Obedience Trial: Click Here
Complete Results Mon Oct 12 2015 Conformation: Click Here


*************************

Complete Results Fri Oct 9 2015 regular Classes: Click here
Complete Results Fri Oct 9 2015 Juvenile and Veteran Sweepstakes: Click here

************************

Complete Results Sun Oct 11 2015 regular Classes: Click Here
Complete Results Sun Oct 11 2015 Junior Handling: Click Here

************************

Complete Results Sat Oct 10 2015 Conformation Classes: Click Here
Complete Results Sat Oct 10 2015 Junior Handing Classes: Click Here
Complete Results Fri Oct 9 2015 Obedience Classes: Click Here
Complete Results Fri Oct 9 2015 Rally Classes: Click Here

*********************

Complete Results Sat Oct 10 2015 Conformation Classes: Click Here
Complete Results Sat Oct 10 2015 Junior Handing Classes: Click Here

*************************

Complete Results Sat Oct 10 2015 Conformation Classes: Click Here
Complete Results Fri Oct 9 2015 Obedience Classes: Click Here
Complete Results Fri Oct 9 2015 Rally Classes: Click Here

*************************

Complete Specialty Conformation Results with Sweepstakes October 11 2015: Click Here
Complete Junior Handling Results October 11 2015: Click Here

**************************

Complete Specialty Conformation Results with Sweepstakes October 11 2015: Click Here

*************************

Complete Specialty Conformation Results with Sweepstakes October 10 2015: Click Here

*************************


National Specialty  Chilliwack BC
Complete Results Sat Sep 26 2015 Conformation Regular Classes: Click here
Complete Sweepstakes Results: Click here
***************************************

Complete Results Fri Sep 11 2015 Conformation:Click Here
Complete Results Sat Sep 12 2015 Conformation:Click Here
Complete Results Sun Sep 13 2015 Conformation:Click Here
Complete Results Friday Sep 11 2015 Sweepstakes:Click Here
Complete Results Sun Sep 13 2015 Junior Handling:Click Here
Complete Results Sat Sep 12 2015 Obedience Trial 1:Click Here
Complete Results Sat Sep 12 2015 Obedience Trial 2:Click Here
Complete Results Sun Sep 13 2015 Obedience Trial 3:Click Here
Complete Results Sun Sep 13 2015 Obedience Trial 4:Click Here
Complete Results Sat Sep 12 2015 Rally Trial 1:Click Here
Complete Results Sat Sep 12 2015 Rally Trial 2:Click Here
Complete Results Sun Sep 13 2015 Rally Trial 3:Click Here
Complete Results Sun Sep 13 2015 Rally Trial 4:
Click Here

************************************************

canuck_dog_wckc_300x400_ad_2015
Club Website: Click Here
Complete Results Friday August 14 Show 1 Conformation: Click Here
Complete Results Friday August 14 Show 2 Conformation: Click Here
Complete Results Saturday August 15 Conformation: Click Here
Complete Results Sunday August 16 Conformation: Click Here
Complete Results Juvenile and Veteran Sweepstakes: Click Here
Complete Results Junior Handling: Click Here
Complete Results Saturday August 15 Trial 1 Obedience: Click Here
Complete Results Saturday August 15 Trial 2 Obedience: Click Here
Complete Results Sunday August 16 Trial 3 Obedience: Click Here
Complete Results Sunday August 16 Trial 4 Obedience: Click Here
Complete Results Saturday August 15 Trial 1 Rally: Click Here
Complete Results Saturday August 15 Trial 2 Rally: Click Here
Complete Results Sunday August 16 Trial 3 Rally: Click Here
Complete Results Sunday August 16 Trial 4 Rally: Click Here

************************************************


Complete results Friday August 7 Conformation: Click here
Complete results Saturday August 8 Conformation: Click here
Complete results Sunday August 9 Conformation: Click Here
Sweepstakes Results: Click Here
Combined Junior Handling Results (3 Days): Click Here

*************************************************


Complete Results Tuesday Aug 4 Conformation: Click Here
Complete Results Tuesday Aug 4 Junior Handling: Click Here
Complete Results Wednesday Aug 5 Conformation: Click Here
Complete Results Wednesday Aug 5 Sweepstakes: Click Here
Complete Results Wednesday Aug 5 Junior Handling: Click Here
Complete Results Thursday Aug 6 Conformation: Click Here

*******************************************


Aug 1, 2, 3, 2015 at Nunns Creek Park, Campbell River BC
Complete Results Saturday August 1 Conformation: Click Here
Complete Results Saturday Aug 1 Rally Trial 1: Click Here
Complete Results Saturday Aug 1 Rally Trial 2: Click Here
Complete Results Saturday Aug 1 Junior Handling: Click Here
Complete Results Sunday Aug 2 Conformation: Click Here
Complete Results Sunday Aug 2 Sweepstakes: Click Here
Complete Results Sunday Aug 2 Rally Trial 3: Click Here
Complete Results Sunday Aug 2 Rally Trial 4: Click Here
Complete Results Monday Aug 3 Conformation: Click Here

*******************************************

sporting_dog

Sporting Dog Club of British Columbia
Two Group Specialties for all Sporting dogs July 18 & 19
Two All Breed Obedience Trials July 19

Judges: Dr Michael Woods (NL), Ms Denys Janssen (Columbia)
Mrs Yvonne Savard (BC)
Obedience: Mrs Karen Brearley
Sweepstakes: Mrs Mary Jane Werleman
Junior Handling Saturday: Ms Jolie McMullan
Junior Handling Sunday: Mr Raymond Yurick

COMPLETE SATURDAY CONFORMATION AND SWEEPSTAKES RESULTS: CLICK HERE
SATURDAY JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE
COMPLETE SUNDAY RESULTS: CLICK HERE
SUNDAY JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE
SUNDAY ALL BREED OBEDIENCE TRIAL1 RESULTS: CLICK HERE
SUNDAY ALL BREED OBEDIENCE TRIAL 2 RESULTS: CLICK HERE

**************************************
pointer_canada
Judge: Ms Deny Janssen (Columbia)
Sweepstakes & Junior Handling Judge: Mr Shawn Nichols (BC)

COMPLETE POINTER CONFORMATION AND SWEEPSTAKES RESULTS: CLICK HERE
POINTER JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE
******************************************
gsp
Judge: Ms Denys Janssen (Columbia)
Sweepstakes Judge: Mr Shawn Nichols (BC)
Junior Handling Judge:Mrs Mary Jane Werleman (BC)
COMPLETE GERMAN SH POINTER CONFORMATION AND SWEEPSTAKES RESULTS: CLICK HERE
JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE

**********************************************
golden_retriever_bc
Judge: Mrs Wendy Hamilton-Petkau (AB)
Sweepstakes Judge: Mrs Stacia White (WA)
All Breed Obedience Judge: Mr Bruce Fraser (BC)
All Breed Rally O Judge: Mrs Karen Brearley (BC)
All Breed Rally O  Judge: Mrs Margaret Chandler (BC)
Junior Handling Judge: Ms Maryke Nau (WA)
Friday Complete Conformation Show and Sweepstakes Results: Click Here
Friday Junior Handling Results: Click Here
Saturday Complete All Breed Obedience Trial Results: Click Here
Saturday & Sunday Complete All Breed Rally Trial Results: Click Here
**********************************************
labrador_canada
Judge: Dr Michael Woods (NL)
Sweepstakes Judge: Mr Bruce Fraser (BC)
Junior Handling Judge: Ms Chelsea Raine (BC)

COMPLETE CONFORMATION RESULTS: CLICK HERE
JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE

**********************************************
ns_duck_tolling_rc
Judge: Dr Michael Woods (NL)
Sweepstakes Judge: Ms Susan Quesnel (BC)
Junior Handling Judge: Ms Kendyl Schultz
Obedience Judge: Mrs Marion M Postgate (BC)
Rally Obedience Judge: Mrs Marion M Postgate (BC)
SATURDAY COMPLETE SWEEPSTAKES AND SUNDAY CONFORMATION RESULTS: CLICK HERE
SUNDAY JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HER
E
SATURDAY COMPLETE OBEDIENCE TRIAL RESULTS: CLICK HERE
SATURDAY COMPLETE RALLY TRIAL RESULTS: CLICK HERE

*******************************************

Friday Show 1 Complete Results: Click Here
Friday Show 2 Complete Results: Click Here
Saturday Complete Results: Click Here
Saturday Complete Sweepstakes (Baby, Juvenile, Veteran) Results: Click Here
Sunday Junior Handling Results: Click Here
Sunday Complete Results: Click Here

*************************************************

Complete Specialty Results: Click Here
*************************************************
*************************************************
*************************************************

Oceanside Conformation Friday March 27 2015 Results Click Here
Oceanside Conformation Saturday March 28 2015 Results Click Here
Oceanside Juvenile and Veteran Sweepstakes March 28 & 29 2015 Results Click Here
Oceanside Conformation Sunday March 29 2015 Results Click Here
Oceanside Junior Handling All Results Click Here

CTV Web page on the show Click Here

******************************


Lower Mainland Obedience Friday March 27 Trial 1 Results Click Here
Lower Mainland Obedience Friday March 27 Trial 2 Results Click Here
Lower Mainland Obedience Saturday March 28 Trial 3 Results Click Here
Lower Mainland Obedience Saturday March 28 Trial 4 Results Click Here
Lower Mainland Obedience Sunday March 29 Trial 5 Results Click Here
Lower Mainland Obedience Sunday March 29 Trial 6 Results Click Here

Lower Mainland Rally O Friday March 27 Trial 1 Results Click Here
Lower Mainland Rally O Friday March 27 Trial 2 Results Click Here
Lower Mainland Rally O Saturday March 28 Trial 3 Results Click Here
Lower Mainland Rally O Saturday March 28 Trial 4 Results Click Here
Lower Mainland Rally O Sunday March 29 Trial 5 Results Click Here
Lower Mainland Rally O Sunday March 29 Trial 6 Results Click Here

Lower Mainland Junior Obedience All Results Click Here


*****************************

Peace Arch Working and Herding Specialty March 28 2015 Results Click here
Peace Arch Junior Handling Results Click Here

*****************************


Cloverdale Fairgrounds in Surrey BC
Agriplex (Grooming in Showbarn)
Boston Terrier Club Of Canada March 28 2015 Regional Specialty Results Click Here
Boston Terrier Junior Handling Results Click Here

*****************************

Western Canada Pekingese Club Saturday March 28 2015 Specialty Results Click Here

*****************************

Pug Dog Club of BC Saturday March 29 2015 Specialty Results Click Here

*****************************

Pug Dog Club of the Lower Mainland Sunday March 29 2015 Specialty results Click Here




Friday February 27 2015 Complete Show Results  Click Here
Saturday February 28 2015 Complete Show Results Click Here
Saturday February 28 2015 Juvenile Sweepstake Results Click Here
Sunday March 1 2015 Complete Show Results Click Here
Sunday March 1 2015 Veteran Sweepstakes Results Click Here
Saturday and Sunday Complete Junior Handling Results Click Here

Saturday Juvenile Sweepstakes Not yet postedSunday Junior Handling Results Not yet postedComplete Show Results Sunday Not yet postedSunday Veteran Sweepstake Results Not yet postedSunday Junior Handling Results Not yet posted


Complete Specialty Results: Click Here


Complete Specialty Results: Click Here


Friday Aug 15 2014 Show 1 Complete Conformation Results: Click Here
Friday Aug 15 2014 Show 2 Complete Conformation Results: Click Here
Saturday Aug 16 2014 Trial 1 Complete Obedience Results: Click Here
Saturday Aug 16 2014 Trial 2 Complete Obedience Results: Click Here
Saturday Aug 16 2014 Trial 1 Complete Rally O Results: Click Here
Saturday Aug 16 2014 Trial 2 Complete Rally O Results: Click Here
Saturday Aug 16 2014 Conformation Complete Results: Click Here
Saturday Aug 16 2014 Junior Handling Complete Results: Click Here
Sunday Aug 17 2014 Trial 3 Completed Obedience Results: Click Here
Sunday Aug 17 2014 Trial 4 Completed Obedience Results: Click Here
Sunday Aug 17 2014 Trial 3 Completed Rally O Results: Click Here
Sunday Aug 17 2014 Trial 4 Complete Rally O Results: Click Here
Sunday Aug 17 2014 Conformation Complete Results: Click Here



Friday Aug 8 2014 Complete Conformation Results: Click Here
Friday Aug 8 2014 Junior Handling Results: Click Here
Saturday Aug 9 2014 Complete Conformation Results: Click Here
Saturday Aug 9 2014 Junior Results: Click here
Sunday Aug 10 2014Complete Conformation Results: Click Here
Sunday Aug 10 2014 Junior Results: Click Here


Complete Saluki Specialty Results: Click Here


Results Conformation Friday March 28: Click Here

Results Saturday Juvenile Sweepstakes: Click here
Results Conformation Saturday March 29: Click Here
Results Saturday Junior Handling; Click Here

Results Sunday Veteran Sweepstakes: Click Here
Results  Conformation Sunday March 30:Click Here
Results Sunday Junior Handling: Click Here


Results Conformation Saturday March 29: Click here
Results Saturday Junior Handling: Click here

canuck_dog_lmdf_obed_2014_290x130_ad
Results Obedience Trial 1 Friday March 28: Click Here
Results Obedience Trial 2 Friday March 28: Click Here
Results Rally O Trial 1 Friday March 28: Click Here

Results Rally O Trial 2 Friday March 28: Click Here

Results Obedience Trial 3 Saturday March 29: Click Here
Results Obedience Trial 4 Saturday March 29: Click Here
Results Rally O Trial 3 Saturday March 29: Click Here
Results Rally O Trial 4 Saturday March 29: Click Here
Results Junior Obedience Saturday March 29: Click here

Results Obedience Trial 5 Sunday March 30: Click Here

Results Obedience Trial 6 Sunday March 30: Click Here
Results Rally O Trial 5 Sunday March 30: Click Here

Results Rally O Trial 6 Sunday March 30: Click here
Results Junior Obedience Sunday March 30: Click here



Friday February 28 Results  Conformation: Click Here

Saturday March 1 Results Juvenile Sweepstakes:Click here
Saturday March 1 Results Conformation:Click Here
Saturday March 1 Results Junior Handling:Click Here

Sunday March 2 Results Veteran Sweepstakes:Click Here
Sunday March 2 Results  Conformation:Click Here
Sunday March 2 Results Junior Handling:Click Here

LOWER MAINLAND DOG FANCIERS OF B.C.
October 24 25 26 27, 2013,  Abbotsford Exhibition Park
Results Obedience Thu Oct 24 Trial 1: Click Here
Results Obedience Thu Oct 24 Trial 2: Click Here
Results Obedience Fri Oct 25 Trial 3: Click Here
Results Obedience Fri Oct 25 Trial 4: Click Here
Results Obedience Sat Oct 26 Trial 5: Click Here
Results Obedience Sat Oct 26 Trial 6:
Click Here
Results Obedience Sun Oct 27 Trial 7: Click Here
Results Obedience Sun Oct 27 Trial 8:
Click Here

Results Rally O Thu Oct 24 Trial 1:
Click Here
Results Rally O Thu Oct 24 Trial 2: Click Here
Results Rally O Fri Oct 25 Trial 3: Click Here
Results Rally O Fri Oct 25 Trial 4: Click Here
Results Rally O Sat Oct 26 Trial 5: Click Here
Results
Rally O Sat Oct 26 Trial 6: Click Here
Results Rally O Sun Oct 27 Trial 7: Click Here
Results Rally O Sun Oct 27 Trial 8: Click Here


Results All Breed Conformation Oct 24 2013: Click Here
Results All Breed Conformation Oct 25 2013: Click Here
Results All Breed Conformation Oct 26 2013: Click Here
Results All Breed Conformation Oct 27 2013: Click Here


Results All Breed Puppy Sweepstakes Oct 24 2013: Click Here
Results All Breed Yearling Sweepstakes Oct 25 2013: Click Here
Results All Breed Veteran Sweepstakes Oct 26 2013: Click Here

Results All Breed Junior Handling Oct 26 and 27 2013:
Results All Breed Junior Obedience Oct 26 and 27 2013:

Results All Breed BCDSS Junior Scholarship Challenge Oct 26 2013:


Notice: Prizes for Group and Show Level
At the show, no prizes that were sponsored by Wahl Canada were available at the show.
They had been shipped but did not arrive.
The representative of Wahl Canada apologizes very much for this and
also wishes to assure that Wahl will ship the prize(s) to each winner (owner)
Update Nov 4: This recipient exhibitor information has been provided to Wahl. 
 We thank-you for your patience.
L.M.D.F. Update Nov. 13: The Wahl prizes are in the process of being shipped.
 Expect delivery in the middle of next week.
******************************

ISLAND AND PACIFIC LABRADOR RETRIEVER CLUB
October 24 2013, Abbotsford Exhibition Park
Breeder Judge: Mrs C A Coode (England)
Breeder Sweepstakes Judge: Mrs Janet Healy (BC)

Results Specialty Sweepstakes: Click Here
Results Specialty Conformation Classes: Click Here

Club Website: Click here
******************************


AFGHAN HOUND CLUB OF BRITISH COLUMBIA
October 26 2013, Abbotsford Exhibition Park

Judge: Mr Eugene Blake (OK)
Sweepstakes Breeder Judge: Mr Cliff Holland (BC)
Junior Handling Breeder Judge: Mr Cliff Holland (BC)
Results Specialty Sweepstakes: Click Here
Results Specialty Conformation Classes: Click Here
Results Specialty Junior Handling: Click Here

******************************


PANNING FOR POINTS
BASENJI CLUB OF CANADA NATIONAL SPECIALTY
October 26 2013, Abbotsford Exhibition Park
Breeder Judge: Mrs K R Britton (OR)
Breeder Sweepstakes Judge:Dr Gloria Fellers, PHD
Junior Handling Breeder Judge: Mrs K R Britton (OR)

Club Website:Click here

Results Specialty Sweepstakes: Click Here
Results Specialty Conformation Classes: Click Here
Results Specialty Junior Handling: Click Here

******************************

WESTERN DACHSHUND CLUB

October 24 2013, Abbotsford Exhibition Park

Breeder Judge: Mrs Georjan Bridger (OR)
Sweepstakes Breeder Judge: Mrs Claire Mancha (OR)
Junior Handling Judge: Mrs Georjan Bridger (OR)
Club Website: Click here

Results Specialty Sweepstakes: Click Here
Results Specialty Conformation Classes: Click Here
Results Specialty Junior Handling: Click Here

******************************


PEACE ARCH WORKING AND HERDING GROUP SPECIALTIES
October 27 2013, Abbotsford Exhibition Park
Judge:Mr Mario Magsaysay (PHI)
Junior Handling Judge: Ms Chelsea Falk

Results Specialty Conformation Classes: Click Here
Results Specialty Junior Handling: Click Here

******************************


CANADIAN MANCHESTER TERRIER CLUB NATIONAL SPECIALTY

October 25 2013, Abbotsford Exhibition Park
Judge: Mrs Michelle Scott (ON)
Sweepstakes Judge: Mrs Joy Henderson (BC)
Junior Handling Judge: Mrs Joy Henderson (BCO

Club Website: Click here

Results Specialty Conformation Classes: Click Here
Results Specialty Sweepstakes: Click Here
Results Specialty Junior Handling: Click here

******************************


CHINESE CRESTED CLUB OF BRITISH COLUMBIA
October 25 2013, Abbotsford Exhibition Park
Judge: Mr Eugene Blake (OK)
Junior Handling Judge: Mrs Carmen Haller (BC
)
Results Specialty Conformation Classes: Click Here
Results Specialty Junior Handling:
Click Here

Havanese Fanciers of Canada
October 25 2013 Abbotsford Exhibition Park
Judge: Mr Eugene Blake (OK)
Sweepstakes Judge: Mrs Naimi Guenther (WA)
Junior Handling Judge:Mrs Naimi Guenther (WA)
Results Specialty Sweepstakes: Click Here
Results Specialty Conformation Classes: Click Here
Results Specialty Junior Handling:
Click Here


*****************************
Boston Terrier Club of Canada 

October 25 2013, Abbotsford Exhibition Park
Judge: Mr Randy Garren (NC)
Sweepstakes Judge:Ms Liz Coventry (BC)
Junior Handling Judge:Ms Courtney Penner (BC)
Club Website: Click Here

Results Specialty Sweepstakes: Click Here
Results Specialty Conformation Classes: Click Here
Results Specialty Junior Handling:
Click Here


Dalmatian Club of Canada National Specialty
October 26 2013, Abbotsford Exhibition Park
Judge: Mr. Dennis McCoy (NC)
Sweepstakes Breeder Judge: Mrs Sarah Anne VanCleeve (WA)
Junior Handling Judge: Ms Laura Anne VanCleeve (WA)

Results Specialty Sweepstakes: Click Here
Results Specialty Conformation Classes: Click Here
Results Specialty Junior Handling:
Click Here


West Kootenay Kennel Club

August 16 17 18, 2013, Castlegar BC
Show Results Conformation Friday Show 1: Click Here
Show Results Conformation Friday Show 2: Click Here
Show Results Conformation Saturday: Click Here
Show Results Conformation Sunday: Click Here
Show Results Obedience Saturday Trial 1: Click Here
Show Results Obedience Saturday Trial 2: Click Here
Show Results Obedience Sunday Trial 3: Click Here
Show Results Obedience Sunday Trial 4: Click Here
Show Results Rally O Saturday Trial 1: Click Here
Show Results Rally O Saturday Trial 2: Click Here
Show Results Rally O Sunday Trial 3: Click Here
Show Results Rally O Sunday Trial 4: Click Here

Saluki Club of Canada
Show Results Saturday August 10:CLICK HERE

Whippet Club of B.C.
Show Results Saturday August 10:CLICK HERE

Victoria City Kennel Club
Show Results Friday August 9: CLlCK HERE
Show Results Saturday August 10: CLICK HERE
Show Results Sunday August 11: CLICK HERE


Oceanside Kennel Club
Four All Breed Conformation Shows
March 29, 30, 31, April 1

Victoria City Kennel Club

Three All Breed Championship Shows

March 1, 2, 3, 2013

Results:


Lower Mainland Dog Fanciers of BC
Three All Breed Championship Shows
February 15, 16, 17, 2013
Results:

2012 Below ----- 2012 Below ----- 2012 Below ----- 2012 Below ----- 2012 Below -----

Lower Mainland Dog Fanciers of B.C.

Travel the World Shows - Tradex
October 25, 26, 27, 28 2012
Abbotsford BC
Results: Thursday Conformation with Juvenile Sweepstakes
Friday Conformation with Veteran Sweepstakes

Peace Arch Working and Herding
October 28 2012
   Abbotsford BC
Results: P.A.W.H. Conformation

B.C. All Terrier Club
October 25 2012 Conformation
October 27 2012 Obedience

Abbotsford BC
Results: Conformation, Sweepstakes and Obedience

Group V Dog Club
October 25 2012
   Abbotsford BC
Results: Group V Conformation


Giant Schnauzer Canada
October 27 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Cairn Terrier Club Canada
October 27 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Staffordshire Bull Terrier Club Canada
October 27 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Chihuahua Club of Canada
October 27 2012   Abbotsford BC
Results: Conformation, Sweepstakes, Rally O and Obedience

Havanese Fanciers of Canada
October 27 2012   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Boston Terrier Club of Canada
October 27 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Island and Pacific Labrador Retriever Club
October 25 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Afghan Hound Club of British Columbia
October 27 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Western Dachshund Club
October 25 2012
   Abbotsford BC

Results: Conformation and Sweepstakes

Akita Club of British Columbia
October 27 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Chihuahua Club of British Columbia
October 26 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation, Sweepstakes, Rally O and Obedience

Chinese Crested Club of British Columbia
October 26 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Havanese Fanciers of Canada
October 26 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation

Pug Dog Club of the Lower Mainland
October 26 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation

Pug Dog Club of British Columbia
October 27 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation

Yorkshire Terrier Club of British Columbia
October 26 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

Boston Terrier Club of Canada
October 26 2012
   Abbotsford BC
Results: Conformation and Sweepstakes

ALBERNI VALLEY KENNEL CLUB
October 12-14 2012
   Port Alberni BC
Results: Friday
Results: Saturday
Results: Sunday


VICTORIA CITY KENNEL CLUB
August 10-12 2012
3 All Breed Championship Shows
Obedience and Rally O, Juniors
and Sweepstakes Click here for results

Australian Cattle Dog Club of Canada
August 10 2012
National Specialty, Sweepstakes
Click here for results

Bullmastiff Fanciers of Canada
August 11 2012
National Specialty, Juniors and Sweepstakes
Click here for results


Victoria City Kennel Club
March 2-4 2012
3 All Breed Championship Shows
and Sweepstakes Click here for results


LOWER MAINLAND DOG FANCIERS OF BC 
Spring Fling February 24-26 2012
3 All Breed Championship Shows and
Sweepstakes
Click here for results

2011 Below ----- 2011 Below ----- 2011 Below ----- 2011 Below ----- 2011 Below -----

Lower Mainland Dog Fanciers of B.C.
4 All Breed Championship Dog Shows Click here for results
8 All Breed Obedience Trials Click here for results
8 Rally Obedience Trials Click here for results

3 Junior Obedience and 2 Junior Handling All Breed Competitions Click here for results

Juvenile and Veteran Sweepstakes Competition Click here for results

Peace Arch Working and Herding
Multi-Group Specialty: All dogs in Groups 3 and 7.
October 30, 2011
Click here for results

BC All Terrier Club
Group Specialty: All Terriers
with Obedience, Sweepstakes and Junior Handling
October 27, 2011
Click here for results

Group V Dog Club
Group Specialty: All Toy Dogs
October 27, 2011
Click here for results

Federation of Dachshund Clubs of Canada
National Specialty: All Varieties
with Sweepstakes and Jr Handling
October 29, 2011

Western Dachshund Club
Specialty: All Varieties
with Sweepstakes and Jr Handling
October 27, 2011

Click here for Combined results

Canadian Scottish Terrier Club
National Specialty with Sweepstakes and Junior Handling
October 29, 2011
Click here for results

Chinese Crested Club of Canada
National Specialty with Obedience, Sweepstakes and Junior Handling
October 29, 2011
Chinese Crested Club of British Columbia
Specialty with Sweepstakes and Junior Handling
October 28, 2011

Click here for combined results

Canadian Miniature Pinscher Club
National Specialty with Sweepstakes
October 29, 2011
Click here for results

Papillon Canada
National Specialty with Obedience and Sweepstakes
October 27-28, 2011
Click here for results

French Bulldog Fanciers of Canada
National Specialty with Sweepstakes
October 28, 2011
Click here for results

Island and Pacific Labrador Retriever Club
Specialty with Sweepstakes
October 27, 2011
Click here for results

British Columbia Cocker Spaniel Club
Specialty: Both Varieties
Sweepstakes and Junior Handling
October 28, 2011

Click here for results

Afghan Hound Club of British Columbia
Specialty with Sweepstakes and Jr Handling
October 28, 2011

Click here for results

Afghan Hound Club of Canada
Regional Specialty with Sweepstakes
October 29, 2011

Click here for results

Cairn Terrier Club of Canada
Regional Specialty with Sweepstakes
October 29, 2011

Click here for results

Chihuahua Club of British Columbia
Specialty: Both Varieties with Sweepstakes
Obedience offered but no entries received.
October 28, 2011

Click here for results

Havanese Fanciers of Canada
Regional Specialty with Sweepstakes and Junior Handling
October 29, 2011
Click here for results

Pug Dog Club of Lower Mainland
Specialty
October 28, 2011

Pug Dog Club of British Columbia
Specialty
October 29, 2011

Click here for combined results

Yorkshire Terrier Club of British Columbia
Specialty with Sweepstakes
October 28, 2011
Click here for results

Boston Terrier Club of Canada
Regional Specialty with Sweepstakes and Junior Handling
October 29, 2011
Click here for results

Victoria City Kennel Club
All Breed Shows and Trials
August 5, 6 7 2011
All results

Lower Mainland Dog Fanciers of B.C.
Pot of Gold Theme

All Breed Shows and Trials
February 25, 26, 27 2011
ALL RESULTS

2010 Below ----- 2010 Below ----- 2010 Below ----- 2010 Below ----- 2010 Below -----
Lower Mainland Dog Fanciers of B.C.
Travel the World Theme

All Breed Shows and Trials
October 28, 29, 30, 31 2010
OBEDIENCE RESULTS
RALLY O RESULTS
SWEEPSTAKES RESULTS
SPORTING RESULTS
HOUND RESULTS
WORKING RESULTS
TERRIER RESULTS
TOY RESULTS
NON SPORTING RESULTS
HERDING RESULTS
BEST IN SHOW

Peace Arch Working and Herding Association
All dogs in the Working Group and Herding Group
October 28, 2010
HERDING AND WORKING RESULTS

British Columbia All Terrier Club
All Terriers in Group 4 October 28, 2010
Conformation and Obedience
TERRIER RESULTS

Group V Dog Club of British Columbia
All dogs in the Toy Group
October 28, 2010. 
TOY DOG RESULTS

Island and Pacific Labrador Retriever Club
October 28, 2010
LABRADOR RESULTS

Western Dachshund Club
All varieties: October 28, 2010
DACHSHUND RESULTS

Chinese Crested Club of British Columbia
October 29, 2010
CHINESE CRESTED RESULTS

Havanese Fanciers of Canada
Regional Specialty
October 29, 2010
HAVANESE RESULTS
 
Pug Dog Club of the Lower Mainland
October 29, 2010
PUG DOG RESULTS

Yorkshire Terrier Club of British Columbia
October 29, 2010
YORKSHIRE TERRIER RESULTS

Akita Club of British Columbia
October 30, 2010
AKITA RESULTS

Western Canada Pekingese Club
October 30, 2010
PEKINGESE RESULTS

Pug Dog Club of British Columbia
October 30, 2010
PUG DOG RESULTS

Boston Terrier  Club of Canada
Regional Specialty
October 30, 2010
BOSTON TERRIER RESULTS
  
Lowchen Club of Canada
National Specialty Show
October 30, 2010.
LOWCHEN RESULTS

Victoria City Kennel Club
All Breed Shows and Trials
August 6, 7, 8 2010
VCKC 2010 RESULTS

2009 Below ----- 2009 Below ----- 2009 Below -----2009 Below ----- 2009 Below -----

Lower Mainland Dog Fanciers of B.C.
All Breed Shows and Trials
October 29, 30, 31 and November 1, 2009
BEST IN SHOW
SPORTING RESULTS
HOUNDS RESULTS
WORKING RESULTS
TERRIER RESULTS
TOY RESULTS
NON SPORTING RESULTS
HERDING RESULTS
OBEDIENCE AND RALLY O RESULTS
SWEEPSTAKES RESULTS
JUNIOR EVENT RESULTS

Victoria City Kennel Club
All Breed Shows and Trials
August 7, 8, 9 2009
VCKC 2009 RESULTS

 
  Site Map