sporting_dog

Sporting Dog Club of British Columbia
Two Group Specialties for all Sporting dogs July 18 & 19
Two All Breed Obedience Trials July 19

Judges: Dr Michael Woods (NL), Ms Denys Janssen (Columbia)
Mrs Yvonne Savard (BC)
Obedience: Mrs Karen Brearley
Sweepstakes: Mrs Mary Jane Werleman
Junior Handling Saturday: Ms Jolie McMullan
Junior Handling Sunday: Mr Raymond Yurick

COMPLETE SATURDAY CONFORMATION AND SWEEPSTAKES RESULTS: CLICK HERE
SATURDAY JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE
COMPLETE SUNDAY RESULTS: CLICK HERE
SUNDAY JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE
SUNDAY ALL BREED OBEDIENCE TRIAL1 RESULTS: CLICK HERE
SUNDAY ALL BREED OBEDIENCE TRIAL 2 RESULTS: CLICK HERE
**************************************
pointer_canada
Judge: Ms Deny Janssen (Columbia)
Sweepstakes & Junior Handling Judge: Mr Shawn Nichols (BC)

COMPLETE POINTER CONFORMATION AND SWEEPSTAKES RESULTS: CLICK HERE
POINTER JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE
******************************************
gsp
Judge: Ms Denys Janssen (Columbia)
Sweepstakes Judge: Mr Shawn Nichols (BC)
Junior Handling Judge:Mrs Mary Jane Werleman (BC)
COMPLETE GERMAN SH POINTER CONFORMATION AND SWEEPSTAKES RESULTS: CLICK HERE
JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE

**********************************************
golden_retriever_bc
Judge: Mrs Wendy Hamilton-Petkau (AB)
Sweepstakes Judge: Mrs Stacia White (WA)
All Breed Obedience Judge: Mr Bruce Fraser (BC)
All Breed Rally O Judge: Mrs Karen Brearley (BC)
All Breed Rally O  Judge: Mrs Margaret Chandler (BC)
Junior Handling Judge: Ms Maryke Nau (WA)
Friday Complete Conformation Show and Sweepstakes Results: Click Here
Friday Junior Handling Results: Click Here
Saturday Complete All Breed Obedience Trial Results: Click Here
Saturday & Sunday Complete All Breed Rally Trial Results: Click Here
**********************************************
labrador_canada
Judge: Dr Michael Woods (NL)
Sweepstakes Judge: Mr Bruce Fraser (BC)
Junior Handling Judge: Ms Chelsea Raine (BC)

COMPLETE CONFORMATION RESULTS: CLICK HERE
JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HERE

**********************************************
ns_duck_tolling_rc
Judge: Dr Michael Woods (NL)
Sweepstakes Judge: Ms Susan Quesnel (BC)
Junior Handling Judge: Ms Kendyl Schultz
Obedience Judge: Mrs Marion M Postgate (BC)
Rally Obedience Judge: Mrs Marion M Postgate (BC)
SATURDAY COMPLETE SWEEPSTAKES AND SUNDAY CONFORMATION RESULTS: CLICK HERE
SUNDAY JUNIOR HANDLING RESULTS: CLICK HER
E
SATURDAY COMPLETE OBEDIENCE TRIAL RESULTS: CLICK HERE
SATURDAY COMPLETE RALLY TRIAL RESULTS: CLICK HERE

*******************************************
island_circuit

**************************************

Start the Summer  Island Circuit off right!!
Aug 1, 2, 3, 2015 at Nunns Creek Park, Campbell River BC is Stage 1

Conformation Judges: Sandy Alexander (MB), S Patricia Cummins (BC), R Fehler (SK),
D Bruce Fraser (BC), J Rusby (QC), B Wilson (BC)
Four Rally O Trials. Judges: M Chandler (BC), L Thompson (AB)
Juvenile and Veteran Sweepstakes Judges G Cohen (BC)
Junior Handling Judge TBA
DAY OF TRIAL ENTRIES FOR RALLY ARE PERMITTED subject to conditions.

JUDGING SCHEDULE: CLICK HERE
Club Website: Click Here
Premium List: Click Here
Rally O Entry: Click Here

****************************************************
glacierview_2015
JUDGING SCHEDULE: CLICK HERE
Club Website: Click Here
Premium List: Click Here

***********************************


Saanichton Fairgrounds Stage 3 of the Island Circuit
Judges: Mr Karsten Kaemling (BC), Mrs Doreen Marsh (BC),
Dr Richard Meen (ON), Mr John Reeve-Newson (ON), Mr John Palmer (Australia),
Mrs Elaine Ross (BC)
Sweepstakes Judges: Mrs Larisa Hotchins (BC), Mrs Lydia Magnusson (BC),
Mrs Heather Tomlins
Junior Handling Judges: Mrs J Heska (BC)

Premium List: Click Here
Entries have closed for these shows.
Judging Schedule:
No Fee Electronic Entry: Click Here
Downloadable Paper Entry form: Click Here

Classes:Regular, plus Baby (each day) and Brace (Saturday only)
Competitions: Owner Handled (Fri & Sun), Bred by Exhibitor (Sat).

RV Parking and Reserved Grooming: Click Here

*************************************************

canuck_dog_wckc_300x400_ad_2015
Friday: Two limited All Breed Championship shows:
Judges: Mr Michael Lanctot (ON), Mrs Patricia Lanctot (ON)
Saturday and Sunday: All Breed Championship shows (no limit):
Judges: Mrs Wendy Maisey (AB), Mrs Marion Postgate (BC),
Mr Bill Walkey (BC)
Sweepstakes Judge: Margie Fedderly (WA)
Junior Handling Judge: TBA
Saturday and Sunday: All Breed Obedience and Rally O Trials
Judges: Mrs Eva O'Keefe (AB) and Mrs Marion Postgate (BC).

Premium List: Click here
Judging Schedule: Posted on August 5
No Fee Electronic Entry: Click Here
Downloadable Paper Entry form: Click Here
Club Website: Click Here

Classes: Regular, plus Baby (each day) and Veterans (each day)
Competitions: Juvenile and Veteran Sweepstakes,
Veterans, Owner Handled, Bred By Exhibitor
Host Hotel: Castlegar Sandman
BBQ Saturday Evening
Scent Hurdle Racing
Correction Match
Special Note: All new obedience and Rally O classes offered!!!

************************************************


Held in conjunction with Fraser Valley Dog Fanciers
Judge: TBA
Sweepstakes Judge: TBA
Junior Handling Judge: TBA
Premium List: TBA
Judging Schedule: September 30
No Fee Electronic Entry
Downloadable PDF entry form
Classes: TBA
Competitions: TBA


************************************************


Held in conjunction with Fraser Valley Dog Fanciers
Judge: TBA
Sweepstakes Judge: TBA
Junior Handing Judge: TBA
Premium List: TBA
Judging Schedule: Sept 30
No Fee Electronic Entry
Downloadable PDF entry Form
Classes: TBA
Competitions: TBA

************************************************
When Contacting support below
Please reference the number on the Bottom left of the PDF entry copy you received.

 
  Site Map